#19 Patrik Skovajsa: Dáta sú už všade, nájdete ich aj v indiánskej osade

Aká je dnes úloha dátových centier, aké benefity a výzvy sú s nimi spojené? Čo ich čaká v budúcnosti? Môžeme čakať masívny presun dát do cloudu? A ako sa dá od nich oddýchnuť napríklad na kajaku v divočine? To všetko prezradí Patrik Skovajsa, vedúci oddelenia Data Center Operation DATALAN-u.

#18 Programátorské duo: Frontend vs. Backend

Frontend a backend – na prvý pohľad dve rozdielne veci, no smerujúce k jednému výsledku. Na čo je potrebné pamätať, aby sa dali zladiť a užívateľ dostal fungujúci produkt? Ako sa dá stíhať štúdium a práca na full time ? Prezradia programátori DATALAN-u Boris Novák a Patrik Kollár.


hostia: Boris Novák a Patrik Kollár – programátori v DATALANe

#17 Michal Ševera: Sledujú nás drony pri opaľovaní?

Drony dnes v značnej miere preberajú na seba úlohy, ktoré boli v minulosti vyhradené výrazne drahším a menej flexibilným nástrojom. Už dávno to nie sú iba „hračky“ fotonadšencov, ale slúžia ako neoceniteľní pomocníci v priemysle. Čo všetko už dnes zvládnu, približuje Michal Ševera, CEO spoločnosti UAVONIC Slovakia.


hosť: Michal Ševera – CEO v spoločnosti UAVONIC

#16 Juraj Mackovič: Servis nie je len o „železe“, ale aj o práci s ľuďmi

Moderná technika sa dá naplno využívať len vtedy, keď je o ňu dobre postarané a funguje tak, ako má. Vyliaty jogurt alebo káva v klávesnici laptopu nie je jediný problém, ktorý treba riešiť. A často za ním nestojí ani porucha hardvéru. Čo všetko servis IT obnáša, približuje v najnovšom diele Ajťákov Juraj Mackovič, vedúci oddelenia dodávky služieb v DATALN-e.


hosť: Juraj Mackovič – vedúci servisných centier v DATALANe

#15 Lukáš Hlavička: Aj v IT svete si treba dať pozor na medvede

Podcenenie kyberbezpečnosti môže firmy stáť milióny eur. Výzvou pre významné spoločnosti a inštitúcie nie sú iba ľudia, ktorí na kyberútokoch zarábajú, ale aj štátom sponzorovaní hackeri. Aké hrozby v online priestore číhajú a ako sa im brániť, v najnovšom diele Ajtákov prezrádza Lukáš Hlavička, CTO v spoločnosti IstroSec, súdny znalec a bývalý riaditeľ vládnej jednotky CSIRT.SK.


hosť: Lukáš Hlavička –CTO IstroSec

#14 Pavel Chovanec: Wi-Fi už dokáže prekonať kábel

Objem dát, ktoré užívatelia generujú a odosielajú, neustále rastie. Aj preto ešte minimálne jednu dekádu bude mať Wi-Fi nad mobilnými dátami navrch. Zabúdať však netreba na jej správne nastavenie a zabezpečenie. Viac prezrádza Pavel Chovanec, senior systems inžinier spoločnosti HPE Aruba Networking.


hosť: Pavel Chovanec – senior systems inžinier HPE Aruba Networking spoločnosti Hewlett Packard Enterprise

#13 Petra Kotuliaková: Ženy sa IT zbytočne boja

V školách od dievčat často očakávame, že budú pekné, dobre učesané a domov budú nosiť samé jednotky. Ak si k tomu pripočítame, že náš vzdelávací systém v deťoch mnohokrát buduje strach zo zlyhania, nemôžeme sa diviť, že do IT sa dievčatá nehrnú. Ako s týmito bariérami bojovať, v najnovšom diele Ajťákov prezrádza Petra Kotuliaková, riaditeľka občianskeho združenia Aj Ty v IT.


hosť: Petra Kotuliaková, Aj ty v IT

#12 Marian Lukáč: Inovácie v IT sa nedajú vysedieť

Komponenty a senzory využívané v smart riešeniach sú čoraz lacnejšie. Vďaka tomu sa tento typ technológií a služieb stáva stále dostupnejším. Smart tak môžu byť v čoraz väčšej miere nielen domácnosti, ale aj priemysel. Do popredia sa dostávajú čoraz viac aj roboty a spracovanie obrovského množstva dát. Viac prezradí technický líder Datalanu pre inovácie Marian Lukáč.


hosť: Marian Lukáč

#11 Ján Hrčka: V samospráve sú inovácie často o preliezaní bariér

Rozmýšľal, že zo Slovenska odíde, no namiesto toho sa rozhodol zostať a pokúsiť sa zmeniť veci k lepšiemu. A hoci naráža na prekážky na strane legislatívy, či financovania samospráv, do praxe zavádza riešenia, ktoré aj vďaka moderným technológiám uľahčujú každodenný život bežných ľudí. Starosta Petržalky Ján Hrčka a bývalý IT-čkár ako hosť najnovšieho dielu podcastu Ajťáci.<


hosť: Ján Hrčka, mestská časť Bratislava – Petržalka

#10 Erika Lindauerová: Udržateľnosť v IT a ako s tým súvisí káva?

Za ostatné roky oveľa viac pracujeme z domu. Ako sa tento fakt podpísal na IT zariadeniach, ktoré využívame, prezrádza generálna riaditeľka spoločnosti HP pre Česko, Slovensko a Maďarsko – Erika Lindauerová. Viac o tom, ako sa ženy môžu presadiť vo svete IT, aké nároky kladie dnešok na moderné technológie, vrátane výziev v oblasti udržateľnosti a hybridnej práce, sa dozviete v najnovšom diele nášho podcastu.


hosť: Erika Lindauerová, HP